Статті

Головна » Статті » Організація навчально-виховного процесу

Лекція для позакласного заходу з хімії «Хімія доводить – курити шкідливо».

Тема:

«Хімія доводить – курити шкідливо».

Мета:

проаналізувати паління в розрізі історичного розвитку людського суспільства;

ознайомити з фізіологічними та психологічними основами тютюнової залежності;

описати шкідливий вплив тютюнопаління на статеве дозрівання підлітків;

наголосити на недопустимості паління майбутніми мамами;

на конкретних прикладах виробити в учнів негативне ставлення до цієї шкідливої звички.

Обладнання:

матеріали лекції, додатки (таблиця, слайди – демотиватори, анкета «Вплив паління на мене»).

 

План.

1.Паління. Трохи історії.

2.Все в одному (хімічний склад тютюнового диму).

3.Тютюн здоров’ю не товариш (шкідливий вплив тютюнопаління  на організм  підлітка).

4.Мадонна з цигаркою.

5.Бути чи не бути? Вибір за тобою!

 

1.Історія вживання тютюну розпочалася в Європі наприкінці ХV століття після повернення з Америки учасників другої експедиції Колумба (1496 р.).

Спершу тютюн у Європі поширювався лікувальний засіб. Про нього навіть писали у підручнику медицини (1625 р.): «…це зілля очищає піднебіння й голову, послабляє біль і втому, заспокоює зубні страждання…». Негативна дія тютюну була ще мало відома.

Посольська трава, як тоді називався тютюн, дуже швидко стала знана у Європі завдяки дипломату Ж. Ніко (звідси назва основної діючої речовини тютюну – «нікотин»). У 1560 р. Ніко привіз тютюн французькій королеві Катерині Медічі, яка вживала його як засіб від мігрені.

Спочатку тютюн нюхали,а потім почали палити. Незважаючи на те, що тютюн вважався «модною травою», у більшості країн Європи (наприклад, в Англії) американську рослину сприйняли негативно. В Англії вже в XVIXVII століттях курити тютюн було заборонено.

Лише через 100 років шкідливість тютюну почали розуміти у Франції. У 1680 р. король Людовік XIII заборонив вільний його продаж.

Католицька церква також була проти вживання тютюну. У 1624 р. папа Урбан VIII у спеціальній буллі вказував: «Духовні особи нюхають табаку перед вівтарем і частим чханням порушують благоговіння в церкві». У 1692 р. в Сант – Яго були живцем замуровані п’ятеро ченців, які палили біля церкви, замість того, щоб бути присутніми на вечірній службі.

До Русі «богопротивне зілля» було завезене в XVI столітті іноземними купцями. Влада відразу заборонила тютюн, вважаючи вживання його ознакою розбещення, засобом, нищівним для здоров’я людини. Під загрозою смертної кари російський цар Михайло Романов вимагав у своєму указі, «…щоб ніде тютюн у себе не тримали і не пили (тобто не вживали), і тютюном не торгували…».

Крім того, паління часто ставало причиною численних пожеж. У 1694 р. цар Олексій Михайлович наказував: «…кожного, у кого буде знайдено тютюн, катувати й бити нагаєм доти, доки не зізнається, звідки тютюн дістав…Провинним купцям – відрізати носи, пороти ніздрі і висилати у віддалені місця». Проте цар Петро І, який за час свого перебування в Західній Європі призвичаївся до куріння, скасував заборону спеціальним указом від 1697 р., одночасно оподаткувавши продаж тютюну на користь держави.

Тепер на земній кулі посіви тютюну (однорічної рослини Nicotiana tabacum з родини пасльонових) займають мільйони гектарів, на жаль ,здебільшого найкращих земель. Існує величезна тютюнова індустрія, яка об’єднає вирощування тютюну, обробку його та випуск сигарет та сигар для мільйонів чоловіків та жінок. Треба, щоб кожен спитав себе – чи варто вживати це «диво з XV століття», руйнуючи власний організм.

2.Склад тютюнового диму ще 20 – 30 років тому був практично невідомим. Для дослідження токсичних речовин, що містяться у тютюновому диму, за останні десятиліття були застосовані найсучасніші фізико-хімічні методи аналізу.

З одержаних даних випливає, що тютюновий дим є складною фізико-хімічною системою, загальна токсичність якої обумовлена одночасною присутністю багатьох речовин.

Було б несправедливо зводити шкідливу дію тютюнового диму на організм людини лише до нікотину. Виявляється, що його частка у загальній токсичності становить лише 28,7%.

Нікотин спричинює звуження і спазм судин. Особливо головного мозку і серцевого м’яза, призводить до стенокардії, гіпертонії, розвитку атеросклерозу, знижує апетит, погіршує зір, пригнічує генерацію статевих клітин (що веде до імпотенції у чоловіків; порушує менструальний цикл, збільшує частоту самовільних абортів та запальних процесів статевих органів у жінок).

Карбону (IV) оксид СО2 (9,2 % загальної токсичності) блокує гемоглобін крові, зв’язуючи його в карбоксигемоглобін (до 20 % загальної кількості), що призводить до розвитку кисневого голодування.

Сажа (7,8 % загальної токсичності) засмічує дихальні шляхи, бронхи, подразнює слизову оболонку, спричинює хронічний кашель, бронхіт.

Бенз(а)пірен (4,6 % загальної токсичності) та інші поліциклічні ароматичні вуглеводні (1,2 – бензантрацен; 3,4 – бензфлуорентен; 1,2 – бензфлуорен; хризен; коронен та ін) спричинюють ракові захворювання ротової порожнини, шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи. Канцерогенну дію мають крезоли, арсен, важкі метали – кадмій, нікель, свинець, хром, марганець, стронцій.

Тератогенну (тобто на плід) і мутагенну дію мають оксиди Нітрогену, мурашина і оцтова кислоти (4,25 % загальної токсичності).

3. Давайте з’ясуємо, чому шкідливе куріння.

Об’єктивно це, по-перше, зумовлено дією на організм людини нікотину, а по-друге, впливом тютюнового диму. Відомо, що паління шкідливе для молодого організму, передусім для органів дихання. Встановлено, що у юнаків та дівчат, які палять, об’єм грудної клітки і розвиток легенів відстають від середньої норми на 25 %, і з часом грудна клітка набуває впалого вигляду. Курці-підлітки частіше страждають і на простудні захворювання. Для них кашель стає майже постійним явищем – так званий бронхіт курця.

При палінні негативні зміни відбуваються також у статевій сфері. Сексопатологи спостерігають у курців зменшення в крові чоловічого статевого гормону – тестостерону, що знижує ймовірність запліднення, часто призводить до імпотенції; крім того, слабшають м’язи, значно погіршується зовнішній вигляд юнаків.

Токсична дія нікотину на судини обумовлює також виразкову хворобу шлунку і дванадцятипалої кишки.

У молодих курців частіше виникають запалення, переродження і спазми внутрішньої оболонки судин нижніх кінцівок (ендартеріїт). Такі порушення кровообігу у курців можуть призвести до ампутації ніг.

4. Так уже повелося, що саме жінка стала творцем і берегинею домашнього вогнища. Долею судилося їй виконувати різноманітні функції, але головна з них – продовження роду, тобто материнство. Образ мадонни з немовлям на руках – це чудовий образ материнства. Та який безглуздий вигляд мала б мадонна, якби вона була з цигаркою…

Нікотин, як і алкоголь – наркотик. Це визнала в 1975 році Всесвітня організація охорони здоров’я. Підраховано, що разова смертельна доза для людини – 0,06 – 0,08 г..Вона міститься в 20 – 25 сигаретах.

Маса тіла дитини, народженої від жінки-курця, на 10 – 20 % менша через хронічну кисневу недостатність плоду. Кожна цигарка на 10 % збільшує накопичення у крові особливої речовини – сполуки гемоглобіну з карбон (IV) оксидом, що не дає можливості крові переносити кисень, постачати ним клітини. Токсини тютюну, що потрапляють до органів плоду, створюють там своєрідне «джерело» шкідливих речовин, а тому будь-яка хвороба може виявитися і через кілька років після народження дитини.

Слід сказати, що нікотин активно проникає до материнського молока, а паління пригнічує лактацію, через що дітей рано переводять на штучне годування. Як наслідок – виникають численні хвороби (змінена реактивність організму, слабка й нестала нервова система, схильність до раннього атеросклерозу). Непоодинокі випадки гострого отруєння дітей грудним молоком матері, що палить. Якщо вчасно не зупинитись, то у дитини може розвинутись хронічне отруєння. Немовлята поступово звикають до молока, що містить тютюнову отруту, до задимленого повітря. Виникає специфічний абстинент ний синдром, за своїми симптомами схожий на стан наркомана, котрому кожного дня потрібна нова доза.

Пасивне паління шкідливе для дитини не менше, ніж активне. А, як відомо, якщо хтось палить біля дитячої коляски в радіусі 5 метрів, то палять усі, хто знаходиться поруч, включаючи дитину в колясці. Якщо ж мати вже не годує дитину груддю, але продовжує палити (часто разом з батьком) у її присутності, вона перетворює своє дитя на пасивного курця. За 1 годину перебування у приміщенні, де палять, людина дістає стільки отрути, скільки містять її 4 цигарки. Це повинна розуміти кожна жінка, яка вирішила стати матір’ю

5.Погодьтеся, що кожен з нас прагне бути сильним, привабливим, мати гарну роботу, щасливе особисте життя. А скільки мрій, які можуть здійснитися? Здійснюючи їх, ми постійно стикаємося з різноманітними перешкодами і намагаємося їх здолати і рухатися вперед. Не завжди легко вдається нам досягти поставленої мети, але при бажанні рано чи пізно ми здійснюємо свої наміри. Тоді чому ж засобом вирішення наших проблем має бути тютюн? Чому рослина має бути «визначником» нашої долі? Адже кожен з нас у змозі бути хазяїном свого життя і має право на свободу вибору – палити чи не палити. Пропонуємо за допомогою таблиці з’ясувати ваше ставлення до паління. У правій колонці дайте відповідь: якщо ти погоджуєшся, то «+», якщо не погоджуєшся – то «-«.

Вплив паління на мене

 

Відповідь

Тютюновий дим приємний для мене

 

Мені подобається відчувати запах диму від одягу та з рота курця

 

Я не вважаю, що збільшується ймовірність різноманітних захворювань в організмі

 

Мені здається, що пасивне паління не призводить до важких наслідків та хвороб

 

На паління за рік не витрачаються великі гроші

 

Тютюн допомагає мені в житті

 

Мені подобаються люди,які палять

 

Я добре ставлюсь до паління

 

Я не віддаю перевагу здоровому способу життя

 

Відповівши на ці питання, ви визначите свою позицію щодо доцільності, або недоцільності паління для вас. Але, на нашу думку, на правильному шляху ви стоїте тоді, коли у вас всі відповіді відмічені знаком «-«.

Людині дуже важко не закурити в тих умовах і в той час, коли вона звикла палити. Організм вже звик до нікотину, і бажання запалити стає нестерпним. Дехто здається і знов береться за сигарету, а дехто одержує перемогу над цією звичкою і врешті решт переконується, що без паління можна обійтись.

Тому,  щоб не мати таких проблем – краще не розпочинати палити.     

Категорія: Організація навчально-виховного процесу | Додав: BOSS (27.03.2012) | Автор: Соколова Олена Валеріївна
Переглядів: 3248 | Коментарі: 1 | Теги: розробки з хімії, конспекти виховних заходів, уроки по хімії, тиждень хімії у школі, вчителю хімії, розробки уроків
Всього коментарів: 1
1 Nadiya   (13.12.2012 20:48)
smile

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Доповіді на масові заходи [8]
Вітання [14]
Кадрова робота [2]
Фінансово-господарська робота [0]
Юридичні питання [2]
Організація навчально-виховного процесу [17]
Охорона праці у школі [26]
Інше з адміністративної роботи [9]
Пошук
Останні публікації
Останні теми на форумі
 • переведення директора на посаду вчителя (2)
 • Збільшення пенсійного віку. (22)
 • Зменшення кількості предметів у школі (10)
 • Харчування в школі (5)
 • Електронні системи - журнали, щоденники - в школі (6)

 • Наше опитування
  Чи будуть ближчим часом реальні реформи в середній освіті?
  Всього відповідей: 167
  Партнери
  Статистика сайту


  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0